Leaving Neverland – Michael Jackson árnyékában
Vitán felül áll, hogy Michael Jackson a pop műfaj koronázatlan királya lett a huszadik század alatt. Idejében a világ legismertebb embere volt, jellegzetes kinézetével valódi ikon lett belőle. Sikerét azonban beárnyékolta egy vélt vagy valós szenvedély, a pedofília. Sok éven át fűtötték a médiát különböző hírek, feljelentések és perek, melyekben a sztárt gyermekbántalmazással vádolták. Michaelt végül felmentették minden vád alól, egy most megjelent film azonban ismét támadja az egykori pop ikont, melyben két férfi hátborzongató részletességgel számolnak be arról, hogy a sztár szexuális viszonyt folytatott velük gyerekkorukban. Egyesek megkérdőjelezik a sztori hitelességét, tekintve, hogy mind a két szereplő Jacskon mellett tanúskodtak perei alatt, a négy órás film megnézése után azonban nem könnyű ártatlanságában hinni. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy a sztár szobrát máris elbontották, valamint egy Simpson család epizódot is megszüntettek a film hatására.
A pedofília a serdülőnél fiatalabb gyermekek iránti vonzalmat jelenti. Kialakulásának okai tisztázatlanok, viszont Jackson gyerekkorának körülményei akár utalhatnak is a vád hitelességére. Michael öt évesen elbúcsúzott gyerekkorától és megkezdte pályafutását a popiparban. Így ha nem is elfogadható, de legalább érthető, hogy a sztár később akarta átélni a gyerekkor azon lépcsőfokait, melyeknek anno nem lehetett részese. Talán nem elképzelhetetlen, hogy a világ egykor leghíresebb embere, aki egyébként földöntúli kinézetre is szert tett, szokatlan szenvedéllyel is rendelkezett.
Az elkészült film négy órás lett, melyben Wade Robson és James Safechuck számos családtagjaival együtt mesélik el történetüket archív felvételek segítségével. Így naiv hozzáállással a rengeteg kép, videó és hangfelvétel, valamint a családtagok egybehangzó történetei teljes és egyben borzasztó képet festenek minden vádnak alapot adva. Nyilván megkérdőjelezhető tartalmuk, azonban a gyomorforgató részletek és a nyilatkozók érzelmei elég valóságossá teszik az egészet. Mindemellett felmerül a kérdés, hogy miért indíthattak több mint tíz pert ugyan abban a témában, ha ne lett volna semmilyen valóságalapjuk?
Wade Robson Ausztráliában született és már öt évesen táncolni kezdett. Két évvel később megnyert egy tehetségkutatót, amelynek fődíja nem kevesebb volt, mint a mindenki által imádott Michael Jacksonnal való találkozás. A popsztár elképesztő szeretettel fogadta a kisfiút, és nagyon szoros kapcsolatba került vele, ahogy családjával is. Rendszeresen átment hozzájuk vacsorázni, minden nap hosszú órákat beszéltek telefonon, és rengeteget játszottak együtt. Kissé furcsa lehet, hogy egy felnőtt férfi ennyi időt tölt egy gyerekkel, aki még csak nem is az övé, de egy popsztárnak bármit elnézel. Jacskon támogatásának hatására a család Amerikába költözött ahol rögtön beindult a kis Wade karrierje. Szerepelt reklámokban, videóklippekben és számos fellépésen ott táncolt Jackson mellett is. Rendszeresen ellátogattak játékboltokba, ahol annyi játékot pakolhatott be Wade és nővére a kosárba, amennyi belefért. A kisfiúval Jackson gyakran sétált kézen fogva, a szállodákban pedig rendszeresen nemcsak egy szobában, de egy ágyban is aludtak. Felmerül a kérdés persze, hogy Wade anyja hogyan láthatta természetesnek ezt a viselkedést, mégis ha az egész családodat hatalmas szeretettel fogadja egy világsztár és támogatja kisfiad karrierjét, elhiszed nekik, hogy csak videójátékoznak.
Neverland megegyezett Jackson Disneylandjével, egyenesen varázslatos volt. Az apró élénk kék tavacskák, a szökőkutak, kis fák és bokrok ezernyi virággal tarkítva, maga volt a mennyország az egész család számára. Lehetett filmezni, videójátékozni, édességgel tömni magad, az esti program azonban mindig ugyan az volt. A filmben kertelés nélkül számol be Wade minden részletről, valamint minden helyről, hiszen Neverland eldugott szegleteiben mindig ugyan az történt. „Volt egy szoba a vasúti épület fölött; volt néhány indián sátor a parkban; a nagy házban volt a legnagyobb hálószoba; a moziterem zárható volt”. – Wade élete hetedik évében járt. Nyilván a kisfiú is érezte, hogy valami nem stimmel, de gondoljunk bele az ő helyzetébe: egy világsztár Ausztráliába látogat ahol felemel a semmiből. Elképesztően kedves veled, minden érdekli ami veled kapcsolatos és nagy jövőt lát tehetségedben is. Elköltöztet Amerikába ahol beindítja karriered, megvesz neked mindent és mindig hangsúlyozza, hogy mennyire szeret téged, valamint így szólít: Little one. A filmben beszámol arról is, hogy konkrét rajtaütési terv volt a felöltözésre, ha valaki közeledne, valamint hogy Jacskon mindig elismételte, hogy ha bárki megtudja mind a ketten börtönben halnak meg. Talán elképzelhető, hogy hét évesen hallgatunk, mint a sír és a világsztár szeretetét és törődését élvezve, megteszünk neki bármit, amit kér.
1993-ban megvádolták Jacksont egy kisgyerek szexuális molesztálásával, a védelemben pedig felszólalt mind Wade, mind James is. A filmben kitérnek rá, hogy a szöveget többször elgyakoroltatta velük Jackson, így minden simán ment. Biztos ami biztos még történt egy 15,3 millió dolláros átutalás és ezzel az ügy el is lett intézve. A Wade-Jackson kapcsolat hogy úgy fogalmazzak nem volt egyedi, Michael rendszeresen másik kisfiúval jelent meg az eseményeken, mást és mást felkarolva. A kis Wade tisztában volt vele, hogy mi történik a Neverlandi látogatások során, és tudta, hogy már nem ő Little one. Az évek teltek, időnként Michael többször meglátogatta a családot, még mindig jó kapcsolatot ápolva velük, valamint rendszeresek voltak a Neverlandben való üdülések is. 2003-ban viszont folytatódott a médiabotrány, a Neverlandben nyaraló gyerekek közül több is feljelentést tett a sztár ellen, a vád mindnél a pedofília volt. Ekkor már jó ideje nem beszéltek Wade-el, a tini srác mégis úgy érezte tartozik ennyivel barátjának azok után, hogy megváltoztatta az életét, így tanúskodásával minden vád alól felmentették Jacksont.
Jogosan merül fel a kérdés, hogy miért tanúskodtak eddig Jackson mellett, ha minden vád igaz volt, és miért most, halálát követő tizedik évben robbantják fel a médiát az „igazsággal”. Egyesek gondolhatnák, hogy az ok a pénz, ugyanis a film kiadását követően rögtön meg is indult egy saját alapítvány adományozási lehetősége, a film utolsó egyharmada azonban némi lelki választ adhat a kérdésre. Mind a két fiú úgy nyilatkoztak, hogy szerették és tisztelték Michael Jacksont. Rengeteg mindent kaptak tőle, az anyagi dolgokon túl érdeklődést, figyelmet és szeretetet is. Egyikük sem beszélt erőszakról vagy bántalmazásról, de a molesztálás az molesztálás – állítják. Gyerekek voltak, kisfiúk, akiket egy nagy ember felemelt, és igen, rendszeresen meg is környékezett. Az első perben féltek a beígért börtöntől, a másodikban pedig már csak Wade volt hajlandó vallani aki úgy fogalmazott: „nem bírtam elképzelni, hogy ez az ember rácsok között haljon meg”. Az évek alatt mindketten feleségre és gyerekre tettek szert, a kiskori sebek azonban nem gyógyultak. Egyre felemésztette őket a titok, a titok amiről mindvégig hallgattak és magukban tartották gyerekkortól, egészen mostanáig. Wade szavaival élve: „I wanna be able to speak the truth as loud as I had to speak the lie for so long.”
Évtizedeken át újra és újra vádak, perek és nyomozások merültek fel azzal kapcsolatban, hogy Michael Jackson gyerekeket molesztált. Meglehet el tudnánk képzelni, hogy Neverland mesebeli környezetében, a faház felső szobájában történtek dolgok, dolgok amikről egy négy órás filmben mesélnek megkínzott arccal, ahogy mindaz szintén elképzelhető, hogy egy befuccsolt karrier után nagy ugródeszka egy ilyen botrányfilm megrendezése. A teljes igazság valószínűleg sosem fog napvilágot látni, de érdemes elgondolkodni rajta, hogy ez a rengeteg tény talán több puszta mocskolódásnál, és lehet, hogy tényleg volt egy sötét oldal a rivaldafényen túl…
Írta: Pécsi Bálint