Mozgás öröme

  Azt mondják, az ember a 20-as éveiben a legaktívabb fizikailag. Fiatalok és fittek vagyunk, erőnk teljében, majd pihenünk, ha öregek leszünk. Azonban, ha körbe nézünk a generációnkon épp az ellenkezőjét látjuk. Lusták vagyunk, az az 1-2 plusz kiló még elfér a többi mellett, inkább majd holnap menjünk edzeni… Persze ez még nem a világ vége, ettől még élhetünk teljes életet. Vagy mégsem?

Élsport vs. hobbi

  Nos, nem kell rögtön a végletekben gondolkozni. Senki nem fog lenézni azért, mert nem te leszel a következő Hosszú Katinka vagy Usain Bolt, sőt, még az se gáz, ha Cristiano Ronaldo is edzettebb nálad. Amikor a sportolás fontosságáról beszélünk, nem az olimpiára akarunk kijutni. Persze fantasztikus dolog, ha valaki megtalálja azt a fajta testmozgást, amiben nemcsak örömét leli, de tehetségét és hosszú évek kimerítő, szorgalmas munkáját beleölve élsportoló lesz belőle. Így hobbija nemcsak a megélhetését adja, de állandó testi-lelki felüdülést is jelent neki.

  Oké, persze amikor egy edzésen már nem bírja megmozdítani a testét pedig még 3 kör hátravan, akkor valószínűleg messze nem a felüdülés szó jut eszébe. De amikor a kemény munka gyümölcseként eléri az áhított eredményt, megcsillan a nyakában az érem, akkor minden izzadságcsepp hirtelen értelmét nyeri.

  Na de ne hagyjuk, hogy elvakítson az arany ragyogása, térjünk vissza hozzánk, lusta, fiatal egyetemistákhoz. Ha valaki kisebb korában nem találta meg a sportágat, ami magához láncolta volna, akkor mostanra már viszonylag kicsi az esélye, hogy versenyzői szintű sportoló legyen belőle - persze, nincs lehetetlen, csak tehetetlen. De valljuk be, aki most kezd el mozogni, valószínűleg már csak a testmozgás örömét keresi, esetleg megszabadulna néhány felesleges kilótól (még van idő dolgozni a summer body-n!). Szerencsére sosincs késő belekezdeni valamibe, általában különböző szintű csoportokat indítanak, így mindenki megtalálhatja a számára megfelelőt.

Miért éri meg mozogni?

 Sajnos általánosságban elmondható a magyarokról, hogy rendkívül keveset sportolunk, és (részben) emiatt meglehetősen rossz az egészségügyi állapot az országban. A társadalom krónikus mozgáshiánya pedig hiperaktív és viselkedészavaros gyerekeket, depressziós felnőtteket és betegeskedő időseket eredményez. Hogy jön ide a sport? A rendszeres testmozgásnak köztudottan rengeteg pozitív hatása van a szervezetre, kezdve onnan, hogy erősíti a szívet és a tüdőt, fokozza a vérkeringést, megelőzi az elhízást, és persze izmos testet eredményez. Ha mindezek még nem győztek meg, nem árt tudni, hogy a libidót is növeli. Az, aki rendszeresen sportol, vagy valamilyen formában edz, jobban teljesít a vízszintes helyzetű „edzésben” is, azaz jobb a szexuális teljesítménye, és nem utolsó sorban intenzívebben éli meg az orgazmust is. Ez már elég indok, hogy nekiindulj egy kör futásnak, ugye?

 A fizikai előnyök mellett az elmére is jó hatással van a mozgás. Lényegében bármilyen fajta testmozgást végzel, az egyrészt oldja a stresszt, segít a feszültség levezetésében, másrészt pedig növeli az önbizalmad, ami segít elűzni a lehangoltságot, rosszkedvet a mindennapjaidból. A rendszeresen sportoló emberek jobban hisznek önmagukban, rájönnek, hogy képesek változtatni önmagukon, képesek alakítani a testükön, így az is tudatosul bennük, hogy az élet bérmely területén előrébb juthatnak, persze csak ha tesznek is érte.

 Ha már hónapok óta tervezd, hogy igenis kezdesz valamit a testeddel, akkor tégy meg magadnak egy szívességet és ne halogasd! Persze az eleje a legnehezebb, de amint rászoktattad magad a rendszeres mozgásra, beindul a boldogsághormonok felszabadítása, és biztosítva lesz a napi jókedved és magabiztosságod. Kezdd kis lépésekben, és ne add fel, mindig találd meg az aznapi motivációdat az edzésre! Remélem, kezdetnek ez a cikk is megteszi!

Írta: Ökrös Kinga